İSTANBUL GAZİOSMANPAŞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA OKUL ÖNCESİ ÖĞRENCİLERİMİZE YÖNELİK "ÜCRETSİZ YEMEK" UYGULAMASI

6 Şubat 2023 tarihi itibariyle hayata geçirilecek olan "Ücretsiz Yemek" uygulamasına yönelik usul ve esasların yer aldığı Yemek/Beslenme Hazırlama ve Dağıtımı Kılavuzuna göre Gaziosmanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzce de ilçemizde eğitim gören okul öncesi öğrencilerine yönelik çalışmalara ivedilikle başlandı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Uzantı'nın başkanlığında oluşturulan komisyon ile ilgili kılavuz ve yönetmelikler çerçevesinde yapılan hazırlıklarda öğrencilerimiz için en iyi ve en besleyici öğünlerin oluşturulması hedefleniyor.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA OKUL ÖNCESİ ÖĞRENCİLERİMİZE YÖNELİK

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA OKUL ÖNCESİ ÖĞRENCİLERİMİZE YÖNELİK "ÜCRETSİZ YEMEK" UYGULAMASI

 

 On Birinci Kalkınma Planı ve 2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda yer alan hedefler gereği Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılının ikinci yarı yılında kademeli olarak hayata geçirilecek ve 5 milyon öğrenciye hitap edecek " Ücretsiz Bir Öğün Yemek Uygulaması" için hazırlıklar tamamlandı.

6 Şubat 2023 tarihi itibariyle hayata geçirilecek olan uygulamaya yönelik usul ve esasların yer aldığı Yemek/Beslenme Hazırlama ve Dağıtımı Kılavuzuna göre Gaziosmanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzce de ilçemizde eğitim gören okul öncesi öğrencilerine yönelik çalışmalara ivedilikle başlandı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Uzantı'nın başkanlığında oluşturulan komisyon ile ilgili kılavuz ve yönetmelikler çerçevesinde yapılan hazırlıklarda öğrencilerimiz için en iyi ve en besleyici öğünlerin oluşturulması hedefleniyor.

DİYETİSTEN DESTEĞİ SAĞLANIYOR

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Uzantı'nın başkanlığını yürüttüğü Ücretsiz Beslenme Desteği İlçe Komisyonu'nda Okul Öncesi Eğitimi Yaygınlaştırma Komisyonu Üyelerinin yanında Gaziosmanpaşa İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nuri Şahin, Gaziosmanpaşa İlçe Sağlık Müdürü Uzman Doktor Ferah Cankıran ve Sağlık Müdürlüğümüze bağlı diyetisyen de yer alıyor. Diyetisyenin kontrolünde hazırlanacak olan menülerde ilgili kılavuz gereği az tuz tüketimine ve yapay tatlandırıcı kullanılmamasına dikkat edilecek. Bunlara ek olarak da sağlıklı beslenmenin temelini oluşturan süt ve süt ürünleri grubunun, et, yumurta, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar grubunun, ekmek ve tahıl ile sebze ve meyveler grubunun menülerde yer almasına da azami ölçüde dikkat edilecektir.

Yapılması gerekenlerle ilgili ilçemizde görev yapan okul müdürlükleri ile yapılan toplantıda yol haritası belirlendi ve tüm hazırlıklar tamamlanmak üzere. Bu bağlamda öğle yemeği verilecek öğrencilerimizin tamamına 48 saatlik " Erken Çocukluk Döneminde Beslenme Kursu" ve yemek hizmeti verilecek okullarımızın başta yöneticileri olmak üzere; öğretmen, memur ve yardımcı hizmetler sınıfına yönelik olarak 16 saatlik " Okul Çağı Çocuğunda Beslenme Kursu" planlanarak hizmeti alacak öğrencilerin ve hizmeti verecek idareci ve yardımcı hizmetler sınıfının konuyla ilgili sağlıklı ve sistematik bilgilendirilmesi hedeflendi. Ayrıca programın uygulama sürecinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince belirli aralıklarla gerçekleştirilecek denetimlerle sürecin en sağlıklı şekilde yürütülmesi hedefler arasında yer alıyor.

Okul öncesi eğitimin son yıllarda artırılmasına yönelik yapılan çalışmaları destekleyen ve ilçemizde 45 okulda 5327 öğrencinin istifade edeceği bu uygulamanın ilçemiz ve ülkemiz öğrencilerine hayırlı olmasını temenni ederiz.

 

02-02-202302-02-202302-02-2023

02-02-2023

Merkez Mahallesi, Çukurçeşme Cad. No.1012 Kaymakamlık Binası Gaziosmanpaşa/İstanbul - (0212) 6174414 / (0212) 617 44 14/15

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.