İSTANBUL GAZİOSMANPAŞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY “Asil” Tiyatro Oyunu ile Rahmetle Anıldı.

    Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY  “Asil” Tiyatro Oyunu ile Rahmetle Anıldı.
Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY  “Asil” Tiyatro Oyunu ile Rahmetle Anıldı.

 

 

           Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un hayatından kesitler sunan ‘Asil’ adlı tiyatro oyunu Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin gerçekleştirdiği organizasyonla Kazım Karabekir Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi’nde sergilendi.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 78. yılında anma etkinlikleri kapsamında Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen organizasyonda, ünlü şairin hayatından kesitler sunan ‘Asil’ adlı tiyatro oyunu Kazım Karabekir Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi’nde sahne aldı. Hüseyin Kurtça’nın yazdığı, Seyit Demir’in yönettiği tiyatro oyununa izlemeye Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve İlçe Emniyet Müdürü Kadir Yırtar da geldi. Tiyatro oyunu öncesinde bir öğrenci Mehmet Akif’in bir şiirini okurken, oyunun yazarı Hüseyin Kurtça yaptığı konuşmada kendi çocuklarına ve diğer gençlere ünlü şairi daha iyi tanıtabilmek için böyle bir eser kaleme aldığını ifade etti. 

        Ünlü şairin Türk milleti için büyük değer ifade ettiğini ve tarihimizin çok önemli bir ismi olduğunu ifade eden Başkan Usta, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ölümünün 78. yılında andığımız Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşüne ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna şahit oldu ve 63 yıllık ömrüne I. ve II. Meşrutiyetin ilanı, İttihat ve Terakki’nin örgütlenmesi ve iktidar oluşu, II. Abdülhamit dönemi, Birinci Dünya Savaşı, İstiklal Savaşı, modernleşme yolunda atılan adımlar gibi olayları sığdırdı. İşte bu zor dönemlerden geçen ülkemizi çok iyi tanıyan Milli Şairimiz, İstiklal Marşı’nı halkımıza hediye ederek, milletimize hiç unutulmayacak bir eser bırakmıştır. Milli şairimiz, kaleme aldığı “İstiklal Marşı"yla bu milletin kalbinde ve hafızasında yaşamaya devam etmektedir.”

 

         Başkan Usta, son olarak öğrencilere Mehmet Akif’in Safahat’ını okuyup okumadıklarını sordu. Az sayıda öğrencinin parmak kaldırması üzerine Başkan Usta, Safahat okumak isteyen öğrencilere bu kitabı hediye edeceklerini müjdeledi. Başkan Usta’nın konuşmasının ardından başlayan tiyatro oyunu, öğrencilerin büyük beğenisini topladı.   


Merkez Mahallesi, Çukurçeşme Cad. No.10 12 Kaymakamlık Binası 1.kat Gaziosmanpaşa/İstanbul - (0212) 617 44 14 /15

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.