İSTANBUL GAZİOSMANPAŞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gaziosmanpaşamızın Eğitim Yüzü Yenileniyor

Gaziosmanpaşamızın Eğitim Yüzü Yenileniyor

 

İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında incelemelerde bulunularak depreme dayanıksız olduğu tespit edilen okulların yıkım ve güçlendirme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.  Yapılan incelemeler sonucunda İstanbul Valiliği Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) ve Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin destekleriyle ilçemizde; Küçükköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gaziosmanpaşa Fahrettin Özüdoğru Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gaziosmanpaşa Anadolu İmam Hatip Lisesi yıkılıp yeniden inşa edilirken Arman Polat Ortaokulu ve Gazipaşa İlkokulu'nda ek bina yapım işlemlerine başlandı.  Yine yapılan incelemeler doğrultusunda son İstanbul Depremi'nde hasar aldığı tespit edilen Vefa Poyraz Anadolu Lisesi, 100. Yıl İlk-Ortaokulu binalarının da yıkılıp yeniden inşa çalışmalarına başlandı.  Kadri Yörükoğlu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Karlıtepe İlkokulu'nda ise güçlendirme çalışmaları 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı başlangıcında bitirilmek üzere devam ediyor.

Gaziosmanpaşa'nın eğitim yüzüne yeni bir soluk getirmeyi hedefleyen okullar 21. Yüzyıl becerileriyle donatılmış bireylerin yetişmesi, çağın gerektirdiği bilginin ve teknolojinin aktarılması için uygun fonksiyonlarla tam donanımlı hale getirilirken depreme ve olası bir doğal afete karşı üst düzey güvenlikli ve çevre dostu binalar haline getiriliyor.

Yeniden inşa edilen okullarda bulunan fen ve bilgisayar laboratuvarları gibi bilimsel uygulama alanları ile öğrenciler bilimin ışığında eğitim alabilecek; kütüphaneler, drama salonlarında kültür ve sanat faaliyetlerini icra edebilecek, Tasarım Beceri Atölyeleri ile çocuklar derslerde edindikleri bilgileri hayatla ilişkilendirebilecek, bilgileri pratik uygulamalara ve yaratıcı ürünlere dönüştürmelerine imkânlar bulacaktır.

Gaziosmanpaşa Büyük Bir Aile

Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı bünyesinde hizmet veren tüm kurum ve kuruluşlarıyla bir aile gibi kenetlenip Gaziosmanpaşa'yı, İstanbul'u ve ülkemizi daha iyi yerlere getirmek için her alandaki çalışmaları büyük bir titizlikle yürütmektedir. Bu bağlamda İstanbul Valisi Sayın Ali YERLİKAYA, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Levent YAZICI, Gaziosmanpaşa Kaymakamı Sayın Numan HATİPOĞLU, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Sayın Hasan Tahsin USTA, ve Gaziosmanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Yusuf UZANTI; Türk milletinin toplumsal bütünleşmesini sağlamak ve gelecek tasavvurunun inşasında bilinçli bireyler yetiştirmek amacıyla yapılan bütün çalışmaları yakından takip etmektedir.
İlçemizin Yeni Okul Binaları Bilgileri Şu Şekildedir:

FAHRETTİN ÖZÜDOĞRU MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 

İSMEP Projesi kapsamında yıkılan Fahrettin Özüdoğru Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, çok daha modern biçimde yeniden inşa ediliyor. 11046.5 m² kat alanına sahip olacak yeni okul binasında 1 laboratuvar, 2 resim ve müzik dersliği, 6 bilgisayar dersliği, 1 kütüphane, 1 konferans salonu, 1 adet de 540 m² alana ve 143 koltuk kapasiteli tribüne sahip spor salonu inşa edilecek. Derslik sayısı ise 27'den 37'ye çıkarılacak.

GAZİOSMANPAŞA ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Riskli yapı olduğu tespit edilerek yıkımı yapılan ve yeniden inşa edilen Dörtyol Gaziosmanpaşa Anadolu İmam Hatip Lisesi, hızla yükseliyor. Yeni okul binasında 39 derslik, 1 görsel sanatlar atölyesi, 1 müzik atölyesi, 3 fen laboratuvarı, 1 destek eğitim sınıfı, 1 bilgisayar odasının yanı sıra kütüphane, konferans salonu ve revir yer alacak.

KÜÇÜKKÖY MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 

Küçükköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de yıkılarak, çok daha güvenli ve donanımlı biçimde yeniden yapılıyor. 18.196 toplam kat alanına sahip olacak okulda 39 derslik, 58 mesleki atölye, 1 özel öğretim dersliği, 1 görsel sanatlar atölyesi, 1 müzik atölyesi, 2 fen atölyesinin yanı sıra kütüphane ve mescit yapılacak.

VEFA POYRAZ ANADOLU LİSESİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından incelendikten sonra ağır hasarlı olduğu tespit edilen Vefa Poyraz Anadolu Lisesi, TOKİ tarafından yıkılıp yeniden inşa ediliyor. Bina yıkımının tamamlandığı alanda çalışmalar başladı. 6.700 m² alanda yeniden inşa edilecek okulda 40 derslik ve 8 laboratuvar yer alacak.

GAZİPAŞA İLKOKULU

Gazipaşa İlkokulu'na ihtiyaçları karşılamak amacıyla mevcut okula 2 yeni ek bina yapılıyor. İlk blokta 26 derslik, 1'er adet resim, müzik, bilgisayar ve destek eğitim sınıfı, 116 kişi kapasiteli konferans salonu, 2 mescit ve 1 revir yapılacak. Ana sınıfı öğrencilerinin eğitim alacağı 2. blokta ise 6 derslik, çok amaçlı atölye ve yemekhane bulunacak. Toplamda 3 hizmet verecek okulda sınıf kapasiteleri azaltılarak eğitim imkanları artırılmış olacak.

ARMAN POLAT ORTAOKULU

2 binadan oluşan Arman Polat Ortaokulu'nun 1985 yılında yapılan iki katlı binası hasarlı olduğu gerekçesiyle yıkılıp yeniden yapılıyor. İnşa edilecek yeni binaya 24 derslik, 1 fen sınıfı, 1 bilgisayar laboratuvarı, 300 kişilik konferans salonu, 300 kişilik kapalı spor salonu ve 2 mescit yapılacak. Okul yeni yapılacak olan donanımlı ek hizmet binasıyla eğitime devam edecek.

100. YIL İLK-ORTAOKULU

Silivri merkezli 5,8 büyüklüğündeki İstanbul depreminin ardından Gaziosmanpaşa 100. Yıl Ortaokulu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ağır hasarlı olarak tespit edilmiş, güvenlik açısından okulda eğitim öğretime ara verilmişti. Okulla ile ilgili yapılan "İleri Tetkik Çalışmaları" sonucunda 100. Yıl Ortaokulu binasının yıkılıp, yeniden yapılmasına karar verilmişti. Yıkımın tamamlanmasıyla Gaziosmanpaşa Belediyesi, okulun yeniden inşa edilmesi için hızla çalışma başlattı. 32 derslikli olarak çok daha modern eğitim olanaklarıyla yeniden inşa edilecek.

Kadri Yörükoğlu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Karlıtepe İlkokulu binalarının güçlendirme çalışmaları ise 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında öğrencilerimizin istifadesine sunulmak üzere tamamlanmıştır.

 

Merkez Mahallesi, Çukurçeşme Cad. No.1012 Kaymakamlık Binası Gaziosmanpaşa/İstanbul - (0212) 6174414 / (0212) 617 44 14/15

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.